معارف اسلامی میناب

معارف اسلامی میناب
ارائه ی مطالب دینی و اسلامی 
قالب وبلاگ
پيوندهاي روزانه
احاديث موضوعــــــي

 
جایگاه روایات درتفسیر المیزان
این کتاب که توسط «عباس زارعی»نوشته شده شده وانتشارات اسوه ان را چاپ کرده است، به سند کاوی و کتابخانه ای و با تکیه بر منابع اصلی در چهار فصل به بررسی و توصیف و تحلیل نحوه ی استفاده از روایات و ویژگی های روش تفسیری«المیزان» و مبانی نظری علامه(ره) پرداخته است. فصل اوّل:نگاهی مختصر به زندگی وآثار علامه(ره)، فصل دوّم: شامل ویژگی های تفسیری و مبانی نظری صاحب «المیزان»است.فصل سوم: بررسی اقسام روایات در المیزان و در فصل چهارم: چگونگی مواجهه ی معرفتی علامه(ره) با روایات و گزینش آن ها آمده است.
 این کتاب  نشان می دهد که علامه(ره) در بخش روایی«المیزان» روایات زیادی از منابع شیعه و سنّی آورده است که حدود یک سوم از آن را در بر دارد و این مسأله نشان می دهد که ایشان برای روایات معصومین(علیهم السلام) جایگاه خاصِّی قائل بودند و از این روایات در تفسیر خود بهره مند شده اند.وی بیشتر به متن روایات به جای اصالت زنجیره ی سند تکیه دارد و برای قبول احادیث ضعیف السند آن ها را بر قرآن عرضه نموده و در صورت موافق بودن با قرآن آن ها را پذیرفته است.
علامه(ره) برای حلّّ اختلافات روایات تفسیری کوشیده است آن ها را از نوع مصادیق و یا استفاده دو گانه از آیه بداند. ایشان برخی از روایات را جهت تبیین و برخی جهت تقیید و برخی دیگر برای تخصیص آیات آورده اند. و معتقد است بسیاری از روایات جری و تطبیق است و در زمره ی روایات غیر تفسیری قرار می گیرند. ودر عین حالی که ظواهر آیات قرآنی را بیشتر از مدلول نصوص روایات حجّت می داند، با الهام از روایات صحیح معصومین( علیهم السلام) برای رسیدن به غایت آیه تفسیر را براساس روایات نوشته است و در بحث روایی، روایات را مؤید بیانات خود آورده است.
در این کتاب ثابت شده است که:علامه طباطبایی(ره) از برجسته ترین مفّسران روشمند حوزه ی تفسیر در عصر ماست که تفسیر«المیزان» را با روش تفسیر قرآن به قرآن به رشته ی تحریر در آورده است. گر چه روش اصلی این تفسیر قرآن به قرآن است امّا بخش روایی این تفسیر یک دائره المعارف بزرگی است که ایشان در تفسیر خود آورده اند.)علاقمندان می توانند
توانند جهت خرید این کتاب با انتشارات اسوه تماس حاصل نمایند یا به کتابفروشی های سطح استان مراجعه نمایند
[ چهارشنبه یازدهم بهمن ۱۳۹۱ ] [ 23:37 ] [ عباس زارعی ]
.: Weblog Themes By emamemonji.ir :.
حمايت ميکنيم
امکانات وب
آمار کل بازدیدکنندگان: :
آماربازدیدکنندگان آنلاین:
تعداد بازدیدکنندگان :
تعداد افراد آنلاین :
مرکز آموزش ایرانیان
ساعت:


 اوقات شرعی:
تقویم:
 آب و هوا: